top of page

Bojler na fotovoltaiku: ušetřete za ohřev vody

Aktualizováno: 28. 3.

Mnoho domácností spotřebuje nejvíce energie na topení a ohřev vody. Existuje však několik možností, jak náklady na teplou vodu snížit. Bojler nebo jiný zdroj horké vody můžeme v teplých měsících alespoň částečně nahradit solárními termickými panely, které využívají přímý ohřev vody v solárním kolektoru. Ještě výhodnější možností je však pořízení fotovoltaických panelů – fotovoltaiky na bojler.

Vyplatí se fotovoltaický ohřev vody?

Ohřev vody fotovoltaikou se vyplatí každému, kdo využívá pro ohřev vody elektřinu. Fotovoltaické panely pracují i za snížené intenzity slunečního záření. To znamená že, vyrábí určité množství energie i zimních měsících. Současně je v létě využít přebytky energie např. pro napájení klimatizace. Další výhodou je klesající cena a možnost využití dotace. V rámci dotace Nová zelená úsporám 2024 je dokonce možné dotace na fotovoltaiku na bojler kombinovat s dalšími typy dotací na energetickou úsporu.


Jak funguje ohřev vody fotovoltaikou?

Mohlo by se zdát, že ohřev vody fotovoltaickými panely je poměrně složitá záležitost, ale opak je pravdou – ohřev vody fotovoltaikou funguje velmi jednoduše. Na střeše máte umístěny panely vyrábějící elektřinu. Ta je vedena do řídící jednotky, která je umístěná poblíž bojleru. Z řídící jednotky je přímo napájena elektrická spirála v bojleru. Voda se tedy ohřívá z fotovoltaiky, ne ze sítě. Navíc si také vyrábíte elektřinu pro další vlastní spotřebu.


Pro koho je bojler na fotovoltaiku vhodnou volbou

Fotovoltaické solární panely jdou nainstalovat na všechny tvary a typy střech. Ideální jsou střechy sedlové s orientací na jih, ale i jiné orientace lze snadno využít.


Díky nutnosti minimálních stavebních úprav a zásahů do budovy je fotovoltaický ohřev vody vhodnou možností i pro ty, kteří už mají hotovou stavbu nebo rekonstrukci a pro využití sluneční energie se rozhodli až zpětně. Fotovoltaické solární panely drží na střeše vašeho domu celohliníková konstrukce, která odolá větru i dešti a zajišťuje maximální bezpečnost. Fungování fotovoltaické elektrárny navíc můžete sledovat kdykoliv a zdarma na svém mobilním telefonu. Pokud vás zajímá, jaký bojler k fotovoltaice je třeba pořídit, rádi vám doporučíme konkrétní model.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

RA SOLAR je členem CAFT!

S velkou radostí bychom vám chtěli oznámit, že jsme od nynějška členy Cechu Akumulace a FoTovoltaiky. Stali jsme se tak součástí sdružené, které má za cíl podporu rozvoje fotovoltaiky a zvyšování kval

Comments


bottom of page